Festiwal „Lep na Bluesa” to jedno z ważniejszych wydarzeń bluesowych w tej części kraju, a jednocześnie kulturalna wizytówka miasta. To w Józefowie przez ponad dwadzieścia lat mieszkał i tworzył założyciel legendarnego zespołu Breakout - Tadeusz Nalepa, nazywany również „ojcem polskiego bluesa. Celem Festiwalu jest kultywowanie pamięci o wielkim bluesmanie oraz popularyzacja muzyki bluesowej i gatunków pokrewnych, tj. jazz, gospel, rock.
Nad wysokim poziomem artystycznym Festiwalu, jak co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład weszli znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy, mieszkający w okolicy muzycy związani z bluesem: Zbigniew Jędrzejczyk, Grzegorz Muczke, Urszula Kałuszko, Andrzej Sołtysik oraz Tomasz Miturski. Co roku Gośćmi Honorowymi są: Grażyna Dramowicz-Nalepa oraz Bogdan Loebl – autor tekstów do piosenek artysty.
Patron Honorowy Festiwalu: Burmistrz Miasta Józefowa
PROGRAM FESTIWALU
05.09.2021 (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 OTWARCIE FESTIWALU/I KONCERT – „RITA PAX - TRIBUTE TO BREAKOUT” Z GOŚCINNYM UDZIAŁEM WOJCIECHA WAGLEWSKIEGO
Rita Pax, to zespół założony przez Paulinę Przybysz, złożony z czołowych muzyków polskiej sceny alternatywnej – Pawła i Piotra Zalewskich, Kasi Piszek i Jurka Markuszewskiego. Projekt Tribute to Breakout powstał na potrzeby Męskiego Grania 2019, poza zespołem wziął w nim udział między innymi Wojciech Waglewski, którego usłyszymy także na nadchodzącej płycie.
Premiera płyty zapowiedziana jest na 10 września 2021. Poza Wojciechem Waglewskim, zaproszenie do nagrań przyjęli także Łukasz Lach i Igor Nikiforow.
Podczas Festiwalu Bluesowego odbędzie się pierwszy koncert promujący wydanie nowej płyty.
18.09.2021 (SOBOTA)
GODZ. 18:00 II KONCERT - HARDY/WIŚNIEWSKI/CHOŁODY
Latem 2018 roku na scenach trójmiejskich klubów pojawił się duet Hardy/Wiśniewski utworzony przez Janka i Jarka. Muzycy w trakcie swoich akustycznych koncertów przybliżają słuchaczom utwory mocno osadzone w tradycji bluesa, rocka i muzyki folk. Specjalnie na Festiwal Lep Na Bluesa połączyli siły muzyczne ze znanym i wielce zasłużonym dla polskiej sceny bluesowej harmonijkarzem, Przemkiem Chołody, i tym razem w Józefowie usłyszymy Trio.
Jan Hardy – bluesman, charyzmatyczny wokalista, kompozytor i autor wielu piosenek. Artysta o bardzo specyficznym i rozpoznawalnym głosie. Wielbiciel improwizacji i form jam session. Również świetny fotograf, snycerz i jubiler.
Jarosław Wiśniewski – gitarzysta, wokalista i kompozytor. Założyciel i leader zespołu Cherries In Ski, gość wielu festiwali bluesowych i rockowych. W 2018 roku ukazała się ich debiutancka płyta, a zamieszczony na niej autorski utwór „You Don’t Know Me” gościł dwadzieścia tygodni na Liście Przebojów Pro Radio. Od 2020 roku koncertuje również z zespołem Bluestones.
Przemek Chołody to jeden z najbardziej utalentowanych harmonijkarzy w Polsce i Europie. Wieloletni leader grupy Chołody Blues Trio. W swojej grze łączy to, co najważniejsze w bluesie czyli improwizację i swobodę wypowiedzi,
a przy tym nieziemsko swinguje. Pojawiał się na scenie obok takich muzyków jak Carlos Johnson czy Mira Kubasińska. Wspólnie z Tadeuszem Nalepą nagrywał muzykę do filmu SPONA. Występował na dużej scenie Rawy Blues, Warsaw Blues Night, na festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku, został wyróżniony na festiwalu FAMA w Świnoujściu. Koncertował między innymi w klubach na Wybrzeżu oraz festiwalach w Gdyni, Lubaczowie i Toruniu. Na koncie ma jedną płytę zatytułowaną CRAZY DRIVER. Od 2007 roku Przemek występuje z zespołem Stare Dobre Małżeństwo, gdzie ubarwia grą na harmonijce wspaniałą muzykę zespołu.
GODZ. 19:00
III KONCERT - BLUES TIME & Friends
To zespół o wyraźnym charakterze bluesowym, nie stroniący jednak od boogie, chill country czy country ballady, często działający w formule tzw. otwartego jamu. Stąd wielu zaprzyjaźnionych muzyków, kolegów i przyjaciół, którzy pojawiają się zawsze na koncertach, często zasiada do wspólnego, spontanicznego grania. Nie inaczej będzie podczas koncertu w Józefowie.
Element improwizacji jest jednym z głównych, niejako podstawowych elementów zespołu i towarzyszy każdemu występowi. Przyświeca nam zasada dobrej zabawy z wspólnego, szczerego grania, przybliżaniu bluesa, bez specjalnych pretensji do filharmonicznej precyzji, a tym bardziej do list przebojów... ;) W tym roku, wywodzący się z Saskiej Kępy zespół obchodzi X- lecie istnienia.
Grupa od dawna gra w przyjacielskim składzie: Zbyszek Jędrzejczyk – gitara akustyczna, cigar box, śpiew, Krzysztof „Kompot” Domański – harmonijka ustna, Włodzimierz Tyl – instrumenty klawiszowe, Piotr Głudkowski - bas, Andrzej Kubacki – perkusja.
19.09.2021 (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 IV KONCERT - WILLIE MAE UNIT
Akustyczne trio będące owocem pracy muzyków o różnych doświadczeniach i różnej muzycznej wrażliwości, dla których wspólnym mianownikiem jest amerykański folk.
Akustyczna gitara fingerpicking i silny, bliski estetyce przedwojennych mistrzów bluesa śpiew współgra
z wirtuozerską harmonijką ustną. Całości dopełniają gitary rezofoniczne /zw. inaczej: dobro/ w technikach slide i lap-style.
Trio nawiązuje do twórczości bardzo różnych i niekoniecznie bluesowych mistrzów, takich jak: Ben Harper, Jerry Douglas, Tim O’Brien, Mississippi John Hurt, Robert Johnson, Doc Watson, Keb Mo’ i inni.
Pomimo że muzycy Willie Mae Unit pochodzą z różnych miast, a na co dzień związani są z innymi projektami muzycznymi, trio zagrało już na największych polskich festiwalach bluesowych, między innymi: Suwałki Blues Festival, Rawa Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe Warsaw Blues Night (jako support przed Golden State Lone Star Revue).
Trio Willie Mae Unit to:
Wojciech Hamkało – śpiew, gitara akustyczna. Na scenie bluesowej od 20 lat, współpracował m.in. z Wiesławem Kryszewskim oraz Dariuszem „Kosmą” Chróścielewskim oraz grupą Green Grass. Po współpracy z wieloma zespołami, zarówno bluesowymi jak i folkowymi czy jazzowymi, powraca w roku 2012 do akustycznego grania z Willie Mae Unit.
Roman Badeński – harmonijka ustna. Laureat konkursu harmonijki na Festiwalu Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge Bydgoszcz-Toruń (2006) oraz, wraz z zespołem The Moongang, laureat m.in. konkursu zespołów rockowych na Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla w Chorzowie (2010). Regularnie w czołówce ankiety Blues Top prestiżowego pisma Twój Blues w kategorii Harmonijka Roku.
Jędrzej Kubiak – gitary. Specjalizuje się w instrumentach rezofonicznych wszystkich typów (tricone, spider, biscuit), posługuje się różnymi związanymi z nimi technikami: fingerpicking, slide, lap-style, otwarte stroje.
Muzyk uniwersalny, jego brzmienie słychać na płytach spod znaku bluesa, folku, bluegrassu, popu, poezji śpiewanej,
a nawet awangardy. Wykłada na warsztatach, prowadzi konsultacje, z jego publikacji korzystają setki muzyków pragnących dowiedzieć się więcej o gitarze dobro. Serwisuje i buduje rezofoniki dla gitarzystów z całego kraju, miłośnik amerykańskiego folku i przedwojennych instrumentów firmy National.
GODZ. 19:00 V KONCERT - SMOOTH GENTLEMEN
Po wielu latach współpracy z rodzimym zespołem Boogie Boys, oraz udziale w dziesiątkach zdarzeń muzycznych
z udziałem polskich, europejskich i amerykańskich artystów, Bartłomiej Szopiński - pod namową managera muzycznego Macieja Kręca – otworzył nowy rozdział w swoim muzycznym życiu i stworzył projekt/platformę muzyczną "Smooth Gentlemen".
W swoim założeniu ma prezentować ona inną część zainteresowań muzycznych Bartka, nieco odbiegającą od dotychczasowych. Niedawno ukazała się świetnie przyjęta EP-ka nagrana w duecie z poznańskim muzykiem Maciejem Sobczakiem, a obecnie grupa ma przyjemność zaprezentować pełnowymiarowy album pod tytułem „NEW", nagrany w formule tria z nowymi muzykami.
Obok Bartłomieja Szopińskiego /śpiew, organy Hammonda, fortepian/ w nagraniach towarzyszą leaderowi Piotr Bienkiewicz – gitara, oraz Miłosz Szulkowski - perkusja.
Ich muzyka jest połączeniem soulu i bluesa z domieszką jazzu i boogie, a co ważne - zanurzona jest w tradycyjnym brzmieniu amerykańskiej muzyki rozrywkowej XX. wieku. Czasami łagodne, czasami wybuchowe, zawsze energetycznie zagrane utwory tworzą materiał, który brzmi bardzo różnorodnie, amerykańsko. Jest to zabiegiem celowym i zgadza się z zamiłowaniem kompozytora do tego kraju i jego muzycznych korzeni.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
05.09.2021 (NIEDZIELA)
GODZ. 17:00 OTWARCIE WYSTAW AUTORÓW: GRZEGORZA MUCZKE I KRZYSZTOFA SZAFRAŃCA
WYSTAWA "PLAKATY SPOD STRZECHY" GRZEGORZA MUCZKE
Autor pokazuje plakaty sprzed prawie trzydziestu lat zaprojektowane jeszcze bez udziału komputera - choć nie wszystkie. Jak sam mówi: - dopiero niedawno, żeby przygotować tę wystawę, postanowiłem złożyć je jeszcze raz
w takim samym formacie i w takiej samej technice wydrukować. Wszystkie te plakaty dotyczą różnorakich imprez, które odbyły się w Centralnym Klubie Studentów Politechniki Warszawskiej "STODOŁA", a z którym to miałem przyjemność współpracować blisko piętnaście lat.
Grzegorz Muczke – artysta plastyk, dziennikarz, pedagog, regionalista, muzyczny pasjonat. Od wielu lat członek społecznego komitetu organizacyjnego Festiwalu Bluesowego im. Tadeusz Nalepy „Lep na bluesa”.
Miejsce: GALERIA WEJŚCIE MOK
WYSTAWA „MUZYKA SŁUCHANA OBIEKTYWEM. FOTOGRAFIE KRZYSZTOFA SZAFRAŃCA”
Krzysztof Szafraniec – z wykształcenia inżynier, z zamiłowania fotografik. Mieszkaniec Katowic. Fan jazzu i bluesa. Uprawia fotografię koncertową od ponad 25 lat.
Publikuje głównie w magazynie TWÓJ BLUES od początku jego istnienia, tj. od 2000 roku.
Jego zdjęcia można znaleźć w wydawnictwach płytowych (m.in. Antologie Polskiego Bluesa, Krzak, Michał Giercuszkiewicz, Adam Kulisz, Magda Piskorczyk, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Jan Gałach, J.J. Band, Vanilla Fudge, Wanda Johnson i inne), wydawnictwach albumowych związanych z festiwalami „Muzeum Jazz Festiwal” w Ostrowie Wielkopolskim, „Satyrblues” w Tarnobrzegu, 20 lat Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz w autorskim albumie „Jazz Landscape”, czy też na plakatach muzycznych.
W dorocznych ankietach pisma TWÓJ BLUES czytelnicy czterokrotnie jego fotografie uznali za zdjęcia roku:
Jest laureatem nagrody artystycznej imieniem Jana „Kyksa” Skrzeka - „KYKS 2019”.
Miejsce: GALERIA RAMA MOK
13 WRZEŚNIA (PONIEDZIAŁEK)
GODZ. 18:00 KLUB FILMOWY/„ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA”
Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Ogromną rolę w filmie gra muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout, które nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Reżyseria i scenariusz: Mariusz Wilczyński /gat. animacja/horror/prod. Polska/88 min. Zdobywca kilku nagród filmowych, w tym Orłów 2021 przyznanych pośmiertnie Tadeuszowi Nalepie.
Wstęp wolny. Miejsce: Kino MUZA MOK
18.09.2021 (SOBOTA)
GODZ. 17:00 POŻEGNALNY BLUES - SPOTKANIE AUTORSKIE Z BOGDANEM LOEBLEM
Poeta Bogdan Loebl jest wciąż obecny w polskiej literaturze i muzyce XX. i XXI. wieku. W grudniu 2020 roku nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazała się książka poety pt: "Pożegnalny blues".
„Pożegnalny blues” -tymi utworami żegnam się ostatecznie, nie tylko z moim pisaniem tekstów bluesów i tekstów piosenek, lecz również z pisaniem wierszy, prozy oraz słuchowisk radiowych. Z całym moim pisaniem. Może znajdzie się ktoś, kto zechce skomponować muzykę do znajdujących się tutaj tekstów i ktoś, kto włączy je do swojego repertuaru. Ktoś, kto tchnie w nie życie.”
Miejsce: SALA WIDOWISKOWA MOK
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Koncerty zaplanowane są na scenie plenerowej MOK.
W przypadku niekorzystnej pogody koncerty odbędą się w Sali Widowiskowej.
Wszystkie wydarzenia będą odbywały się zgodnie z aktualnymi wytycznymi GIS.
Szczegóły na stronie www.mokjozefow.pl
Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie
ul. Kard. S. Wyszyńskiego 1
Tel.: (22)7892026, (22)7892284
Tel. kom.: 602552804