Świder, 9 czerwca–4 sierpnia 2018


Rzeka symbolizuje czas i zapomnienie oraz wielowymiarowe oczyszczenie.
„Słownik symboli” Władysława Kopalińskiego

Membrana to wielokulturowy festiwal poświęcony rzece w jej przyrodniczym i symbolicznym znaczeniu. W tym roku scenerią festiwalu będzie Świder – jego różnorodne brzegi, skarpy, piaszczyste wyspy i nieskończonej ilości wodne zakręty.

Podczas akustycznych koncertów w zakolach rzeki artyści i artystki zagrają bez dodatkowego nagłośnienia. Od śpiewaków operowych przez kręgi bębnów, gongi aż do ligaw i trombit, od polskiej muzyki ludowej po brzmienia z Indii i Węgier – taki przekrój muzyczny zapewni dialog z rzeką, która dla dźwięku staje się tytułową membraną. Świder będzie zarówno instrumentem, jak i wykonawcą.

Koncertom będą towarzyszyć warsztaty muzyczne, kulinarne, kąpiele w gongach, swawole krajoznawcze i sportowe. Wieczorową porą koncerty przechodzić będą w muzyczne chillouty przy ogniskach, na hamaku czy leżaku, choćby do następnego popołudnia.

Festiwal rozpocznie się Wielkim Wodowaniem – koncertem na plaży nad rzeką w Otwocku. Wystąpią między innymi Świdermajer Orkiestra, Kapela ze Wsi Warszawa oraz powracający po latach Buzu Squat. Stworzymy też przestrzeń dla lokalnych wykonawców muzyki ludowej, rękodzieła oraz zabaw plażowych.

Kolejne odsłony festiwalu Membrana to akustyczne mikrokoncerty w urokliwych zakolach Świdra tworzących naturalne amfiteatry. Do wszystkich dzikich scen będzie można dotrzeć rowerem lub pieszo przez las. Poprowadzą nas ornitolodzy, etnografki i krajoznawcy, którzy po drodze przedstawią lokalną przyrodę i kulturę.

„Membrana. Festiwal nad rzeką” łączy to, co na miejscu, z tym, co odległe.

Festiwal to centralne wydarzenie jubileuszowego XV Powiatowego Festiwalu Kultury realizowanego przez powiat otwocki pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Program


9 czerwca. Wielkie Wodowanie

miejsce: plaża nad Świdrem przy ulicy Turystycznej w Otwocku

  • 15.00 - 15.30 - GRZEGORZ ŚWITALSKI
  • 15.30 - 16.00 - ZESPÓŁ LUDOWY Z WOJEWÓDZTWA
  • 16.00 - 16.40 - CZTERY REFY
  • 17.00 - 17.40 - ORANŻADA
  • 18.00 - 18.40 - ŚWIDERMAJER ORKIESTRA
  • 19.00 - 19.40 - VAVAMUFFIN
  • 20.00 - 20.40 - KAPELA ZE WSI WARSZAWA
  • 21.00. - 22.00 - BUZU SQUAT
  • ok. 22.00 - akustyczny finał:
    Przenosimy się nad samą rzekę, gdzie przy świetle ognia i księżyca wystąpi Kapeli ze Wsi Warszawa. Biały śpiew wokalistek poniesie woda, a trąbka i bęben obudzi echo. Ten akustyczny występ będzie zapowiedzią charakteru kolejnych wakacyjnych koncertów.

Przez cały czas trwania imprezy zabawy plażowe, regionalne jedzenie i rękodzieło.

8 lipca. Pieśni Mocy

miejsce: plaża nad Świdrem przy ulicy Żurawiej w Otwocku [Pobierz mapę]

PROGRAM:

  • 13.30 - spacer
    Wyruszamy ze stacji PKP Świder, skąd spacerem udamy się na dziką plażę w zakolu rzeki. Po drodze opowieść o letniskowej dzielnicy i rzece, nad którą leży.
  • 15.00 - Wielki Skok
    Akcja Big Jump odbywa się w całej Europie - wchodzimy do wody o tej samej godzinie i w ten symboliczny sposób łączymy się ze sobą! Robimy to, by pokazać, że zależy nam na czystości wody. Oczekujemy od władz centralnych i samorządowych, a także od siebie nawzajem działań na jej rzecz.
  • 15.30 - 16.00 - warsztaty z bębnienia na wodzie
  • 16.00 - 18.00 - Żywa Biblioteka
    Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji, więcej: http://zywabibliotekapolska.pl/
  • 16.00 - 18.00 - odbijamy nadświdrzańskie wzory na torbach i koszulkach
  • 18.00 - 20.00 - Słoma, Bębnoluby, Łontanara i Lidia Kotlińska,
    czyli krąg bębnów, rytuał rytmu, pieśni griotów Afryki i słowiańskich guślarzy
  • 20.00 - 22.00 - Kolektyw Kalatva,
    czyli kwartet sitar, tabla, lutnia, śpiew i pokaz tańca indyjskiego przy lampionach

22 lipca. Langosz z czulentem

Miejsce: „Czerwone mury” – plaża nad Świdrem w Józefowie (ulica Telimeny 13) [Pobierz mapę]

PROGRAM:

  • 15:30 - spacer
    Wyruszamy ze stacji PKP Świder, skąd spacerem udamy się na piaszczystą plażę wśród sosen. Agnieszka Gajc opowie po drodze o Żydach linii otwockiej. Spacer będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.
  • 17:00 - warsztaty z Muzeum POLIN
    Czy graliście kiedyś w drejdla? A może chcecie dowiedzieć się, jak zapisać własne imię w języku hebrajskim? Pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają do wspólnego poznawania historii i kultury żydowskiej. Na pewno z nami nie będziecie się nudzić!
  • 17:00 - warsztaty intuicyjnej gry na instrumentach świata, które poprowadzi Przemek Daniłowicz, gitarzysta, producent, kompozytor, realizator dźwięku. Pasjonuje się kolekcjonowaniem i grą na instrumentach etnicznych. Na warsztatach poznamy brzmienie instrumentów takich jak saz, kalimba i gong feng. Z ich użyciem stworzymy muzyczną mapę rzeki Świder.
  • 18:00 - koncert zespołu Zoord
    Energetyczny folk z Kecskemétu – ósmego co do wielkości miasta na Węgrzech, położonego na Wielkiej Nizinie Węgierskiej.
    Ich muzyka sięga do korzeni kultury Europy Wschodniej. Zabrzmi drumla, w mistrzowskim wykonaniu Árona Szilágyiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie wirtuozów tego instrumentu, mocne bębny (Krisztián Almási) i pełne emocji skrzypce i śpiew (Béla Drabant).
    Zoord inspiruje się muzyką Transylwanii i zimną jakucką zimą.
  • 19:00 - spotkanie z HaLuną
    „Ha” symbolizuje powiew, oddech powietrza, a „Luna” – moc księżyca. Pod tym psudonimem kryje się Halina Bergerné Wilk, artystka, która od ponad trzydziestu lat mieszka na Węgrzech. HaLuna gra na starych instrumentach: na gongach, misach tybetańskich, bębnach szamańskich, cytrze. Śpiewa i sama tworzy swoje utwory. Oprócz występów solo koncertuje także z zaproszonymi osobami, bo – jak mówi Haluna – każdy wyjazd jest szansą na zabranie ze sobą wielu wartościowych osób.
    By wziąć udział w muzykoterapii HaLuny, warto zabrać ze sobą karimatę, koc, a nawet śpiwór, żeby zachować komfort termiczny w czasie relaksu.
  • 21:00 - Elektroczardasz
    After przy secie DJ-skim.

Przez cały czas trwania festiwalu będzie z nami Węgierski Instytut Kultury z węgierską literaturą.

Kulinarnie wspierają nas:

  • Roots-Vege – otwockie mistrzynie roślinnych smaków
  • Świder Food Truck – kuchnia żydowska z Otwocka
  • Kociołek i Wino – małe Węgry w Polsce

W czasie wydarzenia zapraszamy też na wyprzedaż garażową, którą organizują Kinga i Beata, a z której cały dochód przeznaczony jest rzecz Fundacja Azylu pod Psim Aniołem.

Specjalny patronat na wydarzeniem: Węgierski Instytut Kultury i Towarzystwo Przyjaciół Otwocka.

4 sierpnia. Przestrzeń i Głos

Miejsce: plaża nad Świdrem przy ulicy Żurawiej w Otwocku [Pobierz mapę]

PROGRAM:

  • 16:00–18:00 - Ptaki Doliny Świdra. Spacer
    Na pograniczu dwóch światów – wody i lądu – przyroda jest bujna i licznie zamieszkana. O ptasich lokatorach Doliny Świdra opowie Marcin Siuchno, ornitolog. Wyruszamy ze stacji PKP Świder, lądujemy w naturalnym amfiteatrze nad Świdrem w okolicach ulicy Żurawiej. Spacer będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.
  • 16:00–19:00 - Ekologia słowa/obrazu/dźwięku. Warsztaty
    Podczas warsztatów zapoznamy się ze współczesną poezją i spróbujemy wspólnie ułożyć hasła poetyckie związane z ekologią/rzeką/naturą. Powstałe slogany zaprezentujemy w formie spektaklu performatywnego za pomocą głosu/dźwięku i ruchu. Prosimy o zapisanie się do 31 lipca pod adresem asia.kessler@gmail.com.
  • 16:30–17:30 - warsztaty DJ-skie dla dzieci z Green Jesusem
  • 18:00 - koncert Carniaków z Czarni
    Kurpiowskie pieśni leśne, polne, weselne, przygodne, nabożne, pasyjne i pogrzebowe w wykonaniu męskiej grupy śpiewaczej.
  • 20:00 - koncert fortepianowy Artura Dutkiewicza ImproMazurki / EthnoSongs
    Współczesne polskie improwizowane mazurki – kompozycje Artura Dutkiewicza oraz etnojazzowe aranżacje ludowych pieśni z różnych kultur świata: Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

After party z DJ-em Green Jesusem.

Perłowe perełki, przepiękne nowalijki zmieszane z wysezonowanymi smakołykami i setki przyjemnych pół- i ćwierćnut, które wmasują w nasze serca Muzykę Lasów, Zarośli i Krzaków, przedstawi Green Jesus, zapalony grzybiarz, przyjaciel zwierząt i roślin.

Ponadto: Wyprzedaż garażowa na rzecz Fundacji Azylu pod Psim Aniołem.

Miejsca


Na festiwal zapraszamy nad Świder – dopływ Wisły, który od ponad 100 lat przyciąga zarówno niezwykłe osobowości, jak i zwyczajnych, szukających wytchnienia od miasta warszawiaków i warszawianki.

40 minut kolejką od Pałacu Kultury czekają dzikie plaże, piaszczyste wyspy, zakola i klify. To one posłużą nam za scenę i za widownię. 4 sierpnia spotkamy się w naturalnym amfiteatrze w zakolu Świdra w Otwocku okolicach ulicy Żurawiej. [Pobierz mapę].

Inspiracja


Ostatnia sobota sierpnia, muzyczny piknik nad Świdrem. Odpoczywamy nad brzegiem rzeki, cieszymy się pogodą.

Audiosferę wody, wiatru i przelotnych rozmów nagle przecina dźwięk dobiegający z drugiego, zacienionego brzegu. Pod liściastymi drzewami, na przewróconym pniu siedzi Elegancka Starsza Pani w sukience i letnim kapeluszu, a przed nią Dziarski Starszy Pan z partyturą w rękach. Pan śpiewa, Pani słucha. Dźwięków niesionych z nurtem słuchamy i my.

Po wodzie płyną dźwięki śpiewanej arii. Co jakiś czas przepływają kajakarze, którzy stają się na chwilę świadkami tego spontanicznego koncertu.

Za dźwiękiem podążają obrazy, których się nie spodziewaliśmy. Wyobraźnia została uruchomiona.

Ta krótka chwila okazała się bardzo silnym impulsem i wskazówką. Zaczarowani muzyką niesioną z drugiego brzegu zapragnęliśmy posłuchać muzyki współgrającej z przyrodą i rezonującej z membraną rzeki.

Kontakt


Starostwo Powiatowe w Otwocku
ul. Górna 13, 05-400 Otwock

Zapytania ogólne:
(22) 788 15 34 wewn. 386, 387
Media:
606 955 011

Patronaty